12 Nisan 2010

3Y

Karar verdim: 
Her hafta, benim için yeni olan az 3 şey deneyeceğim... Yeni bir film, yeni bir tarif, yeni bir sergi, yeni bir vs vs vs...
Çok şey var yapacak:  yeni deneyimler, yeni ürünler, yeni müzikler, yeni beceriler, yeni yerler, yeni tatlar, yeni egzersizler yeni, yeni, yeni.....
Geçtiğimiz haftadan itibaren başladım ve her 3 yeniyi pazartesi günleri web sayfamda paylaşacağım. İsteyen bana katılabilir, yenilerini paylaşabilir:)))

Sloganım: 3Y


Geçen haftanın 3Ysi şöyle sıralandı:


 1. Paşabahçe'den uzun zamandır göz koyduğum ramekinlerin (tek kişilik porselen mini fırın kaplarının) indirime girdiğini gördüm; aldım.  İlk denemeyi peynir sufleyle yaptım ve yeni kaplarımız hayatımıza girmiş oldu ;) Böylelikle Simin'e peyniri severek yedirmeyi de başardım:)
İleriki günlerde tarifini de yazacağım. 

 2. Önceki sergisini kaçırdığım Gülnur Özdağlar'ın yeni sergisinin açılışına gittim... 
Konseptini çok önemli bulduğum için Mimi'yi de götürdüm. İkimiz de büyülendik. (Gülnur Özdağlar, pet şişeleri kullanarak-dönüştürerek- takı ve obje tasarımları yapyor. Tasarımda sürdürülebilirlik ilkesini kullanabilen özgün sanatçılardan.
Mimi yazın kulağını deldirmek istediği için bu minik kırmızı küpeleri ona aldık. O zamana kadar benim kullanmama izin verdi:)).
Gülnur Özdağlar'ın tasarımlarını buradan da satın alabilirsiniz.

Ek: Yazmayı unutmuşum, herkes haklı olarak soruyor:  Sergi 10 Nisan-5 Mayıs arası Ankara  Galeri Siyah Beyaz da
3. Haftanın son y'si bir sürpriz olarak geldi, hem de İngiltere'den:

Mastering the Art of French Cooking-Julia Child

Julie&Julia   Tamamı gerçek hayattan alınma bir öyküyü anlatan bu film, yemek bloğu yazarlarını -en azından beni - kalpten sarıp sarmaladı.
Bunu bilen canım kardeşim, filmin konusunu oluşturan; Julia'nın geçek hayatta yazmış olduğu bu kitabı göndermiş bana... Sağol İncim.. Artık bende filmin içinde bir yerlerdeyim sanki...
Bu sadece yeni bir kitap değil, yeni yemekler, yeni bilgiler, ve yepyeni bir duygu..

Şimdi yeni bir hafta başladı......

Sevgiyle...

8 yorum:

Adsız dedi ki...

İlk 3Y'yi çok beğendim.

Bu 3 benim de almak istediğim şeylerdi açıkcası. Kitap, filmden etkilendiğim için, takılar geçen hafta gönderdiğin linkten dolayı ve ramekinler de ihtiyacımdan dolayı :)

Takıların fiyatlaması nasıl? Bir de kitabı denemeye başladığın zaman göreceğin, kitap gerçekten her evde bulunması gereken bir kitap mı? Çünkü filmde kız bayağı kan ter içinde kalıyordu :)

Bir sonraki 3Y'yi 4G ile (dört gözle :P )bekliyorum :)
Bu arada biz de yazalım mı?
Sevgiler,
Meriç

ipek dedi ki...

Meriç merhaba,
Filmden etkilendiysen, kitabı mutlaka al, etkisi katlanıyor. Ben gerçeklikle film arasında bir yerde hissettim kendimi ve Merly Streep'in gerçeğine neredeyse birabir benzeyen Julia
tonlaması kulaklarıma iyice yerleşti.
Tariflerin tümü olmasa da çoğu hepimiz için uygulanabilir. Ama bütün bunların dışında gerçekten kitabı almaya değer bir kitap. mutfak kültürü ve yemek yapmanın püf noktaları çok güzel anlatılmış.
Türkçe çevirisi var mı bilmiyorum, bendeki orijinal ve tek sıkıntım ölçü birimlerinde... Oysa Julia'nın bu kitabı yazma nedenlerinden biri de buydu:)
Takılara gelince: sadece takı değil, konsepti ve özgün tasarım objesi olarak düşünüldüğünde (ki zaten fazlasıyla öyleler) fiyatları çok uygun. (Sergiden alınınca öyleydi ) Kaldıysa hala gidip bakmak ve almak istediğim parçalar var hala. Özellikle de kaseler İNANILMAZ..
sevgiyle...

not: senin y leri de merakla bekliyorum

Leylak Dalı dedi ki...

Çok isabetli bir karar olmuş bu "Her Pazartesi 3Y" kararı. Kendi adıma sıkı takipte olacağım.
Sergiyi görebilmiş olmayı çok isterdim ama ne yazık ki Ankara'dan Antalya'ya dönüşüme rastladı, sitesi bile yeterince hayran bıraktı, harika işler.
Bundan sonraki Y'leri sabırsızlıkla beklemekteyim.
Sevgiler yolluyorum...

Nurşen

Kendimce dedi ki...

çok tuttum bu kararı ben de böyle birşey yapacağım kesinlikle yoksa koşturmaca içinde hep erteleniyor istekler

Kerem dedi ki...

Kitabı o zaman ilk fırsatta edineceğim.
Takılar konusunda ben de çok etkilendim. Ama yakından görerek almam lazım. Türkiye'ye gelince kendisini bir şekilde yakalamaya çalışacağım :)
Ben de aslında yeni şeyler sürekli yapıyorum, gidiyorum ama express yaptığım için fotoğraf kısmını atlıyorum. Bundan sonra daha dikkatlı olmaya çalışacağım söz :)
Artık 3Y point of viewden düşünmek lazım:)

Yemekbahane dedi ki...

Ne süper bir girişim. Hayata giren her yenilik insana başka bir keyif verir. Bu felsefen süper.Bende mi denesem ?

ipek dedi ki...

Nurşen,
Hayata yenilikler katmak gibi insanı "yeni"leyen bir şey var mı??
Hep beraber yenilenelim:))
sevgiyle..

Kendimce,
Goethe "yaşanan her an kendi hakkını ister" diyor.. Öyle birşey bu da sanki...
sevgiyle..

Meriç,
Çok enteresan "yeni"ler olabilir yaşadığın yer dolayısıyla. merakla bekliyorum.
sevgiyle..

Yemekbahane,
teşekkürler:)
Tavsiye ederim, iyi geliyor.
sevgiyle..

minimalist dedi ki...

herzamanki gibi enerji verdin yine bana :)))